Zespół Cygańskie Czary powstał 10 lat temu z inicjatywy solistki Eleny Rutkowskiej. Występy m.in. na deskach Teatru Buffo, Sali Kongresowej, Opery I Filharmonii Podlaskiej czy scenie Polskiego Radia 1 świadczą o profesjonalizmie zespołu i gwarantują wysoki poziom artystyczny. Multiinstrumentaliści z Węgier, Hiszpanii, Czech, Ukrainy, Rosji, Grecji oraz Polski prezentują tradycyjne romskie utwory w skład których wchodzą cygańskie ballady, romanse i czardasze w nowoczesnych, estradowych aranżacjach.

Zespół wypracował swój własny styl, który stał się jego wizytówką i wzorem dla innych zespołów. Talent wokalny Eleny Rutkowskiej uznali Edyta Geppert i Michał Bajor, z którymi występowała. Elena nagrała 4 albumy płytowe.
Przewodniczący Rady Romów Stankiewicz Stanisław o zespole:
„Zawsze z wielkim zainteresowaniem słucham śpiewającą Elenę Rutkowska. Utalentowana aktorka jest jakby stworzona do wykonywania romansów i romskich pieśni. Poprzez oryginalne interpretacje, poprawny język nadaje znanym już utworom nowe piękno. Jej wielkie możliwości artystyczne pozwalają śpiewać muzykę „wiecznych wędrowców” ze swobodą i charyzmą. Trzeba również podkreślić walory jej talentu wokalnego. Od wielu lat muzyka, taniec i śpiew Romów cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Niech muzyka zespołu Cygańskie Czary pomoże zrozumieć i pokochać kulturę Romów.”